ELEKTROTEKNİK

1988 yılından beri faaliyet gösteren ELEKTROTEKNIK KLİMA; Türkiye’de ısıtma soğutma ve havalandırma sektörünün gelişmesine öncülük etmiş ve bu alanda ki yatırımları ile Türkiye’de lider, dünya da sayılı üreticiler arasındadır.

 

HAKKIMIZDA

Her geçen yıl büyüyerek gelişen Elektroteknik; HVAC ekipmanları, Yangın ve Duman kontrol sistemleri, Temiz Oda çözümleri, Tünel ve Metro havalandırma ekipmaları konularında yaptığı yatırımlarla Türkiye’de lider, Avrupa’da ise en önemli ve başarılı üreticilerin başında geliyor. 

Bugün her biri kendi alanlarında uzmanlaşmış, toplam 45000 m2 kapalı alanda, Istanbul ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 4 farklı üretim tesisinde 300’ü aşkın çalışanı ile faaliyet gösteren, girişimciliği ile alanında önder, insana ve çevreye saygılı, Türkiye'nin önemli sanayi kuruluşları arasındadır.

ELEKTROTEKNİK KLİMA, sektöründe üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinin 1., Avrupa'nın ise ilk 10 şirketi arasında, 47 farklı ülkeye ihracat yapan, uluslararası alanda itibar sahibi, %100 yerli sermayeli bir Türk şirketidir.

 

GENEL BAKIŞ

Kuruluş: 1988

Toplam Kapalı Üretim ve Ofis Alanları: 45000 m2

Toplam Üretim Alanı: 90000 m2

Personel: 350 (2016)

Faaliyet Alanları: Özel ve Kamu Ticari Binaları, Konut, Otel, AVM, Endüstriyel Tesisler, Hastaneler, Havalimanları, Tünel ve Metrolar.

 

TARİHÇE

1988-2005

1988 yılında Istanbul, Dudullu Sanayi Bölgesinde kurulan Elektroteknik Klima, değişen pazar ve rekabet koşullarını da göz önünde bulundurarak, kendi ürünlerini ve teknolojisini yaratma konusunda kararlı adımlar attı. Bu doğrultuda mühendislik gücünü artırarak insan kaynağına yatırımlar yaptı, işbirlikleri oluşturdu, sonuçları hızla alabilmek için ar&ge ve test çalışmaları yaparak uluslarası standartlarda sertifikalara sahip oldu.

Bu yatırımların sonuçları; uluslararası standartlarda ürün tasarlayabilme,üretebilme ve genişleyen pazar olanaklarını maksimum avantajına çevirebilmektir. Yürütülen Ar-Ge çalışmaları rekabette farklılık ve pazarda yenilik yarattığı gibi Elektroteknik Klima’yı sürekli takip edilen lider bir firma konumuna getirmektedir.

1999 yılının sonundan itibaren düzenli olarak uluslararası fuar ve konferanslar da yerini alarak, bilgi birikimi, üretim gücünü ön plana çıkaran global Pazar içerisinde ki konumunu güçlendiren bir firma konumuna geldi.

Resim 10 fuar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2004 yılı sonunda 80 kişilik üretim kadrosu ve 4500 m2 kapalı üretim alanında faaliyetini sürdürmüştür.

 

2005-2010

Gelişim sürecinin ardından 2005 yılında uzun vadeli yatırım planlarının ilk adımı olan Eskisehir Organize Sanayi Bölgesi Içerisinde bulunan 12.500 m2 kapalı üretim alanına ve 2000 m2 ofis alanına sahip Eskisehir 1. Üretim tesisi ile üretim kapasitesini ve lojistik ağını 4 kat arttırak, bölgesel üretim gücü konumunda lider pozisyonda yerini almıştır. Eskisehir Yatırım Bölgesi olarak seçilmiştir.

2009 yılı başında 8500 m2 kapalı üretim alını ve 1500 m2 merkez ofisi ile İstanbul Yeni Üretim Tesisi, üretim kapasitesini önceki yıllara göre %20'lik artış sağlatacak ve lojistik olanaklarını artırarak Dudullu Sanayi Bölgesinde ki yeni tesisi faaliyete  geçmiştir.

2010-2015

Ulusal pazardaki liderliğini koruyarak, uluslararası pazarda konumunu geliştirmek ve  ilk 10 Avrupa’lı üretici arasına girmek bu dönemki en önemli hedefidir Elektroteknik’in.

2010 yılı sonu itibari ile 8000 m2 kapalı alanda, yeni üretim bantları ve test odalarından oluşan, Hava Dağıtım Ekipmanları ikinci etap üretim tesisi, ( HDE tesisi ) Eskisehir Organize Sanayi Bölgesinde  açıldı, böylece ELEKTROTEKNIK KLIMA global pazarda tek çatı altında toplanan, üretim kapasitesi olarak en büyük, HVAC ekipmanları üreticileri arasında yerini aldı. 2004 yılında 80 kişilik üretim kadrosunu, 2010 yılı sonunda 200’ün üzerinde çalışana çıkararak ciddi istihdam sağlayan bir sanayi kuruluşu haline geldi. Pazar payını %30 büyüterek %55’in üzerinde ulusal Pazar payına ulaştı.

2010 yılında bulunduğu bölge içerisinde vergi sıralamasında ilk 20 firma içerisine girerek bu konuda ödüllendirilmiştir.

resim 14 vergi

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Üretim kapasitesinin yanı sıra, teknik alanda da yatırımlarını 2010 yılı itibari ile hızlandırmıştır.  

Ulusal sektörün en önemli ihtiyacı ve yenilenen yangın yönetmelikleri ile beraber, uluslararası sertifikalı yangın damperleri konusunda Ar&Ge çalışmaları ve yatırımlarına başladı.

2011 yılı itibari ile  YD200 ve YD400-S model yangın damperlerinin BS476:20 İngiliz sertifikasyon süreçleri tamamlayarak Türkiye’nin ilk Sertifikalı üreticisi olmuştur. resim 16 test

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2011  Istanbul Teknik Üniversitesi tarafından 4 yıllık bir çalışma sonucu tamamlanan, Türkiye’nin  ilk hidrojen teknesi projesinin destek firmaları arasında yer almıştır.resim 17 martı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 yılı itibari ile ilk EN1366-2 sertifikalı YD300 model yangın ve duman damperlerinin sertifikaları alınmış ve üretimi başlamıştır. Bu dönemde Türkiye’nin yine ilk ve tek EN sertifikalı ve sertifikalı diğer 8 Avrupalı üretici den biri konumundadır.

resim 18 test

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 TTMD İstanbul temsilciliği organizasyonunda, sektörden profesyonellerin katılmı ile Eskisehir üretim Tesislerine teknik gezi ve yangın damperleri uluslararası standartlar konusunda seminer düzenlendi.

resim 19 gezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 yılı sonu itibari ile 12500 m2’lik kapalı üretim alanı bulunan Eskisehir 3. Etap Teknik Ürün Grubu üretim tesisi inşaatına başlamış, 2013 yılı sonunda devreye alınmıştır. Yeni tesisin devreye alınması ile dünya çapında Örnek alınacak bir sanayi kurumu olmuş, Pazar payını önceki yıllara göre %20 büyüterek, %60’ın üzerinde ulusal pazar payına ulaşmış, bölgesel bir marka olmuştur. 

Toplam kapalı üretim alanı 34000 m2’ye, toplam personel sayısını 250 kişin üzerine çıkarmıştır. 

Aynı yıl Ar&Ge tesisi yatırımlarına başlanmış, . EN12101, ISO 7726, ISO 7730, DIN 1946-2 normları uygulanarak uluslararası standartlarda test odaları devreye alınmıştır.resim 21 test odası

 

 

 

 

 

  

 

2013 yılı içerisinde, yeni seri YD300 model yangın-duman damper üretimlerine geçilmiş, EN15650 ve EN13501-3 sertifikaları en üst performans sınıfı olarak alınmış, yeni seri YD300 ürün kodları YD300-EU olarak değişmitir. Yine Türkiye’de ilk ve Tek, Avrupa’da ise ilk 10 üretici arasında EIS120 performanslı  yangın ve duman damper üretimine geçilmiştir.

resim 22 test

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 yılı itibari ile Yangın Güvenliği konusunda ar&ge çalışmalarına devam etmiştir. Yeni pazarlar yaratmak için Amerikan Standartları üzerinde çalışmış. YD200 model yangın  Damperlerine Amerikan standartlarına göre test edilmiş, Türkiye’nin ilk ve tek UL555  sertifikalı üreticisi olmuş ve dünyada sayılı üreticiler arasında yer almıştır.resim 23 UL

 

 

 

 

Böylelikle yangın ve duman damperleri konusunda uluslararası olarak kabul edilen (Ingılız, Avrupa ve Amerikan ) 3 standarda da sahip olarak tek çatı altında üretim yapan dünyada ilk ve tek firma özelliğine sahip olmuştur. 

Aynı yıl Tünel ve Metro havalandırma sistemleri alanında çalışmalarına devam ettirip konusunda Avrupa’nın 6 sertifikalı üreticisinden biri haline gelmiş ve Avrasya Tüp geçit projesi gibi dünyanın en önemli projelerinde yer almıştır.resim 24 avrasya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014 Firma şirket türü ‘Anonim Şirket’ olarak değişmiştir.

2015 yılında da fiziki yatırım planlarına ve faaliyetlerine hız kesmeden devam etmete, Yeni ürün grupları üretim planları çerçevesinde iki etaptan oluşan toplam 105.000 m2 alan içerisinde kurulması planlanan 73.500 m2’lik entegre üretim tesisi yatırım kararı alınmış. 39.000 m2’lik 1 faz inşaatı başlamıştır.

2015 İstanbul geneli vergi sıralamasında listeye girerek İstanbul Ticaret Odası tarafından gümüş madalya ile ödüllendirilmiştir.

resim 26 gümüş madalya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016-...

2016 yılı içerisinde Eskisehir entegre üretim tesisi 39.000 m2 1. faz inşaatı tamamlanmış, tam otomasyonlu ekipman yatırım planlarına geçilmiştir.

2016 itibari ile 350 kişinin üzerinde istihdam sağlamakta ve çok geniş yan sanayi kullanmaktadır. 

Bugün başta Romanya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Bulgaristan, Kıbrıs, Ukrayna, Hırvatistan, Polonya, Gürcistan, Yunanistan, Mısır, BAE, İtalya, İspanya, Fransa, İsrail, Tunus, Cezayir, Moldova, İrlanda, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Irak, Kosova, Özbekistan, Finlandiya, Portekiz ve Macaristan'ın bulunduğu 42 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır. 

Otomasyona dönük ve üretim hatasını minimuma indiren modern üretim tesislerinde yaptığı kaliteli üretimlerin yanı sıra, geniş lojistik departmanı, sevkiyat ve depolama konularında sektöründe öncü konumdadır. Yurt içi bi rçok projeye yerinde teslimat gerçekleştirebildiği gibi, yurt dışı sevkiyatlarında da, sıfır hata prensibi ile lojistiğini organize etmektedir.

Ürün,üretim ve organizasyon kalitesini TSE, ISO , CE ve sayısız kalite belgeleriyle belgelendiren, sektörünün lideri konumunda olan ELEKTROTEKNİK, bundan sonra da gelişen ürün ve üretim gamıyla tüm Türkiye ve dünya çapında hizmet vermeye devam edecektir.

STRATEJİK BAKIŞ

MİSYONUMUZ

Üretimlerimizi en yüksek kalitede tutup, yerli üretimi uluslar arası kalitede yarışır hale getirmek. Sektörümüzde aranılan bir marka olmak. Ürün yelpazemizi, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda genişletmek, yüksek kalitedeki ürünlerimizi rekabetçi fiyatlarla sunmak, müşterilerimiz için son derece değerli olan hizmetler yaratmak, değişen pazar şartlarına cevap verebilecek aktif bir organizasyon yapısı oluşturmak ve yapılan her işte yüksek ahlaki standartlar dahilinde güvenilirlik ilkesiyle hareket etmektir. ELEKTROTEKNİK olarak tüm çalışanlarımızın katkısı ile kaliteli ürünlerimizi zamanın üstün hizmet anlayışı ile müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz.

resim 29 misyon 

VİZYONUMUZ

Teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri önce biz takip eder, belirler, üreterek hizmetinize sunarız. Her geçen gün eklenen ve gelişen departmanlarımızla sektördeki sağlam ve güvenilir olan adımızın haklı gururunu yaşıyoruz. Herkesin kalitesini ve istikrarlı yükselişini onayladığı bir firma olmamızı sağlayan değerlerimizi geliştirerek, havalandırma sektörünün önde gelen ismi olma özelliğimizi sürdürmek bugün olduğu gibi gelecekte de en büyük vizyonumuz olacaktır.

DEĞERLERİMİZ

GÜVENİLİRLİK ve DÜRÜSTLÜK

İş ahlakı ve disiplini ile, örnek davranışlar sergiler. Çalışmalarında ve ilişkilerinde gerçeklerden hareket eder ve gerçekleri olduğu gibi ortaya koyar. Verdiği sözleri tutar ve tüm taahhütlerini yerine getirir. Sözleri ve düşünceleri ile tutarlı davranışlar sergiler.

MÜŞTERİ DUYARLILIĞI

Müşterilerin mevcut ve gelecekteki beklentilerini anlar, istikrarlı davranarak sürekli müşteri mutluluğu yaratır. Müşterilerin ihtiyaçlarını zamanında ve doğru bir şekilde belirler. Kendisine gelen müşteri sorunlarının çözüm sorumluluğunu üstlenir ve tekrarlanmaması için gerekli faaliyetleri başlatır. Müşterinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaç ve beklentilerini eksiksiz karşılamak için fark yaratan hizmet/ürünler geliştirerek istenilen kalitede sunar.

SÜREKLİ GELİŞİM ve KALİTE ODAKLILIK

Yenilikleri takip eder, farklılık yaratacak öneriler geliştirir ve yeni uygulamaların içinde yer alarak gelişimi destekler. Kendisi ve ilgili olduğu süreçler için yüksek kalite ve performans standartları belirler ve ulaşmaya çalışır. Sürekli iyileşme için teknolojik gelişmeleri, eğilimleri, yeni fikirleri ve en iyi uygulamaları araştırır ve işine yansıtır. Gelişime inanarak, çevresindekileri yeni fikirler/yaratıcı uygulamalar geliştirmeleri yönünde cesaretlendirir.

DİNAMİK OLMA

Pozitif enerjisini çevresine yansıtarak, yarattığı heyecan ve şevk ile çalışma ortamını olumlu etkiler ve hedeflerine yönelik hızla sonuç alır. Zor koşullarda bile olumlu yaklaşımı ve başarma azmi ile motivasyonunu yüksek tutar. Alınan kararları hızlı bir şekilde eyleme dönüştürür. Çalışma alanı ile sınırlı kalmaksızın, sürekli sonuca yönelik hareket eder, çevresindekileri güncel işlerin ötesini görmeye ve üretken olmaya teşvik eder.

ÖZGÜVENE SAHİP OLMA

Kendi bilgi, beceri ve yeteneklerine güvenir. Görüş ve düşüncelerini başkalarına aktarma ve savunma cesaretine sahiptir. Başkalarının tereddüt ettiği konularda dahi, üstlendiği görevlerle ve verdiği kararlarla ilgili sorumluluk almaya isteklidir.

ÜRETİM TESİSLERİ

İSTANBUL MERKEZ OFİS ve SERTİFİKALI ÜRÜNLER ÜRETİM TESİSİ

Toplam Alan: 10.000 m2

Toplam Kapalı Üretim Alanı: 8.500 m2

Toplam Kapalı Depolama Alanı: 1.000 m2 

Üretilen Ürün Grupları: Sertifikalı Yangn Damperleri, Paslanmaz Hijyenik Ürün Grupları

ESKİŞEHİR MERKEZ OFİS ve SAC İŞLEME TESİSİ

Toplam Alan: 25.000 m2

Toplam Kapalı Üretim Alanı: 12.500 m2

Toplam Kapalı Depolama Alanı: 2.000 m2 

Üretilen Ürün Grupları: Hava Kontrol Damperleri, Filtre Kutuları, Plenum Kutuları

ESKİŞEHİR HAVA DAĞITIM EKİPMANLARI ÜRETİM TESİSİ

Toplam Alan: 10.000 m2

Toplam Kapalı Üretim Alanı: 8.000 m2

Toplam Kapalı Depolama Alanı: 1.000 m2 

Üretilen Ürün Grupları: Difüzör ve Menfez Grupları, Panjur Grupları

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜRÜNLER ÜRETİM TESİSİ

Toplam Alan: 25.000 m2

Toplam Kapalı Üretim Alanı: 12.500 m2

Toplam Kapalı Depolama Alanı: 2.000 m2 

Üretilen Ürün Grupları: Yer Konvektörleri, VAV/CAV Sistemleri, Gürültü Kontrol Ekipmanları, Susturucular, Özel Ürün Grupları

YENİ YATIRIMLAR

TAM OTOMASYONLU BOYA TESİSİ

2016 yılı içerisinde Eskisehir HDE üretim tesisi içerisinde,  1500 m2 alana kurulan ve aynı yıl devreye alınan  tam otomasyonlu yüzey temizlik ve boyama tesisi ile ürünler, el değmeden, homojen boya kalitesi ile üretilmektedir. 

ESKİŞEHİR ENTEGRE ÜRETİM TESİSİ 1.FAZ

2015 yılı içerisinde yatırımı başlayan projenin, inşaii süreci 2016 yılı

Içerisinde tamamlanmış, tam otomasyonlu üretim hatları yatırımları için planlamaları yapılmaktadır.